top of page

Acerca de

doctor-650534.jpg

Erişkin Kalp Sağlığı

Kalp Ameliyatı Öncesi Hazırlıklar

Sayın hastamız,

Yakın bir tarihte kalp ameliyatınız planlanmış bulunmaktadır. Ameliyatınız öncesinde bu sürecin güvenli ve sorunsuz geçebilmesi için tarafınızdan yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır:

 • Hastalar, ameliyat tarihinden 1 GÜN ÖNCE, ÖĞLE SAATLERİNDE HASTANEYE YATIRILIRLAR. Yapılacak olan kan tetkikleri için hastaların hafif bir kahvaltıyı takiben AÇ OLARAK gelmeleri gerekmektedir.

 • Hastaneye yatışa gelirken, hastaların kısa pijama, şort getirmeleri önerilir. Yanınızda KIYMETLİ EŞYALARINIZI LÜTFEN GETİRMEYİNİZ.

 • SSK' LI İSENİZ SEVK EVRAKINI (Evrakta tam olması gerekenler: Sevk sayısı ve tarihinin olması, başhekimlik kaşesinin olması, hasta adı, sigortalının bağlı bulunduğu bölgenin ve yapılacak olan işlemin yazılmış olması. )

EMEKLİ SANDIĞI MENSUBU İSENİZ, EMEKLİ KARNENİZİ,

ÖZEL SAĞLIK SİGORTALI İSENİZ, PROVİZYONUNUZU

Ameliyata gelirken getirmeniz gerekmektedir.

 • Ameliyata gelirken yanınızda ise DAHA ÖNCE YAPILMIŞ OLAN TETKİKLERİNİZİ (Anjiyo raporu ve filmi, Ekokardiyografi raporu, Efor testi, röntgen, BT, MRI veya EKG) GETİRMEYİ UNUTMAYINIZ.

 • Ameliyat sırasında kanama ihtimalini azaltmak amacı ile, doktorunuz tarafından aksi tavsiye edilmedikçe kan sulandırıcı etkisi olan aspirin, coraspin, plavix gibi ilaçların 5 (beş) gün öncesinden kesilmesi gereklidir. Coumadin (Warfarin,Orfarin) kullananların ilaçları kesilerek kan düzeylerinin takip edilmesi gereklidir. Bu nedenle KULLANDIĞINIZ İLAÇLARIN EKSİKSİZ LİSTESİNİ MUTLAKA AMELİYATI GERÇEKLEŞTİRECEK OLAN DOKTORUNUZA GÖSTERİNİZ VE ONUN TAVSİYELERİNE UYUNUZ ! Aksi belirtilmedikçe kalp, yüksek tansiyon, şeker hastalığı vb. ilaçlarınızı kullanmaya devam ediniz.

 • KALP KAPAKLARI İLE İLGİLİ AMELİYAT OLACAK TÜM HASTALARIN VE AÇIK KALP AMELİYATI OLACAK ÇOCUK HASTALARIN ameliyat öncesinde enfeksiyon ihtimaline karşı diş muayenelerini yaptırmış olmaları gereklidir. Eğer muayenede çürük veya abseli diş tespit edilmiş ise antibiyotik tedavisi altında bu dişlerin çekilmesi gerekebilir. AMELİYAT ÖNCESİ DİŞ DOKTORUNUZDAN TEMİZ RAPORU ALINMASI ŞARTTIR !

 • Ameliyat sırasında kullanmak amacı ile taze kan verebilecek kişilere ihtiyaç vardır. Bu nedenle kan grubunuzu öğrenerek aynı kan grubundan 5 (beş) kişiyi kan vericisi olarak belirleyiniz. Hastanemizde test edilerek kan vermesine engel durumu olmayan kişiler verici olarak kabul edilecektir. AMELİYAT GÜNÜ KAN VEREBİLECEK KİŞİLERİ ÖNCEDEN BELİRLEYİNİZ.

 • Kalp ameliyatlarının özelliğinden dolayı yakın zamanda yapılmış olan aşılar ve geçirilmiş ateşli hastalıklar ameliyatın riskini arttırabilir. Bu nedenle çocuk hastaların en son yapılmış olan aşılarının üstünden en az 1 (BİR) AY geçmiş olması gereklidir. Yakın zamanda ateşli hastalık geçirmiş olan çocukların ekip doktoru tarafından görülerek değerlendirilmesi ve hastanın durumuna göre ameliyat tarihinin ertelenmesi gerekebilir. LÜTFEN ÇOCUK HASTALARIN AŞI DURUMLARI VE GEÇİRMİŞ OLDUKLARI HASTALIKLAR HAKKINDA TAM VE EKSİKSİZ BİLGİ VERİNİZ.

 • Kalp ameliyatları sırasında kullanılan ilaçların bir kısmı gebelik halinde sakıncalı olabilir. Adet halindeki hastaların kanamaları artabilir. Hastanın gebe veya adet halinde olmaması için DOĞURGANLIK ÇAĞINDAKİ KADIN HASTALARIN SON ADET TARİHLERİNİ BİLDİRMELERİ VE GEBELİK TESTLERİNİ YAPTIRMIŞ OLMALARI GEREKİR.

 • Bazı hastaların ek hastalık ihtimaline karşı ileri tetkik edilmesi gerekebilir. Bu ihtimal cerrahi ekip tarafından belirlenerek gerekli görülen hastalarda ameliyat öncesi hazırlık tetkiklerine ek olarak EKOKARDİYOGRAFİ, KAROTİS VE VERTEBRAL DOPPLER, SOLUNUM FONKSİYON TESTİ, BİLGİSAYARLI TOMOGRAFİ, MANYETİK REZONANS VE BAŞKA UZMANLIK DALLARINDAN KONSÜLTASYON istekleri yapılabilir. Hastalar bu tetkiklerin sonucuna göre tekrar değerlendirilerek yapılacak ameliyatın şekli ve zamanlaması yeniden belirlenecektir.

 • Ameliyata girerken çocuklarda 6, erişkinlerde 8 saat açlık gerekeceği için, AMELİYAT ÖNCESİ GECE 24.00' DEN İTİBAREN BİR ŞEY YİYİP İÇMEYİNİZ. Anestezi uzmanının önerisi ile, gece rahat uyumanızı ve ameliyata girerken KENDİNİZİ RAHAT HİSSETMENİZİ SAĞLAYACAK İLAÇLAR alacaksınız.

 • KONTAKT LENS, PROTEZLERİNİZ, TAKMA DİŞLERİNİZ, TAKILARINIZ, OJELERİNİZ varsa ameliyat öncesi çıkarılacaktır.

 • Ameliyat sonrası HASTALAR 24 - 36 SAAT KADAR YOĞUN BAKIMDA kalırlar, bu süre içinde ziyaretçi kabul edilmeyecektir. Hastanızın durumunu 0 212 4144455 - 56 no' lu telefonlardan öğrenebilirsiniz.

 • Hastaların ameliyat sonrası toplam YATIŞ SÜRELERİ ORTALAMA 4 - 6 GÜN kadardır. Bu süre bazen hastanın ve hastalığın durumuna bağlı olarak uzayabilir.

bottom of page