top of page

Acerca de

stethoscope-4820535a.jpg

Eğitim Rehberi

Doğumsal Kalp Hastalığı Nasıl Oluşur?

Çocuğunda kalp hastalığı olan anneler ve babalar... Endişelerinizi büyütmeyiniz!

Çocuklardaki kalp hastalıkları çok büyük bir oranda, tedavi edilebilme şansına sahiptir. Günümüzdeki bilgi, deneyim ve teknolojik imkanlarla önceleri umutsuz gibi görünen anomaliler bile artık iyileştirilebilmektedir. Bu çocukların ileride sağlıklı birer erişkin olarak hayatlarını sürdürme şansları çok artmış bulunmaktadır.

Çocuklarda görülen kalp hastalıkları üç ana başlık altında toplanabilir.
a- Doğumsal kalp hastalıkları
b- Romatizmal kalp hastalıkları
c- Ritim ve ileti bozuklukları

Doğumsal kalp hastalıkları, Doğum öncesi anne karnındaki bebeğin gelişimi sırasında ortaya çıkan anomalilerdir. Bu anomaliler, kalbin kulakçık veya karıncıkları arasındaki bölmelerdeki delikler, kalbe gelen veya kalpten çıkan damarlardaki anomaliler, kalp kapakçılarında darlık veya yetersizliğe neden olan anomaliler, koroner damarlardaki anomaliler, karıncık veya kulakçıkların gelişme bozuklukları veya yukarıda saydığımız anomalilerden birkaçının bir arada olduğu kalp gelişim bozuklukları şeklinde olabilir. Halk arasında "kalbi delik çocuk" olarak bilinen doğumsal kalp hastalıklarının yüzlerce değişik şekli vardır. Bu hastalıkların bazıları hafif, bazıları orta derecede, bazıları çok ağır ve karmaşık olabilir. Çocuklarda en çok görülen kalp hastalıkları doğumsal anomalilerdir.

Romatizmal kalp hastalıkları, genel olarak kalp kapakçıklarında şekil bozuklukları ile darlık veya yetersizliklere neden olur. Hemolitik streptokok adı verilen mikroplarla oluşan bir tür boğaz enfeksiyonlarından sonra gelişen kalp romatizması, giderek azalmakla beraber ülkemizde hala sorun olmaya devam etmektedir.

Ritim ve ileti bozuklukları, kalbin elektriksel sisteminde anormal yavaşlama, duraklama veya hızlanmalarla kendini gösteren düzensizliklerdir. Daha çok erişkin yaşlarda görülen bu bozukluklar çocuklarda bazen doğumsal kalp hastalıkları ile birlikte, bazen geçirilmiş kalp ameliyatından sonra bazen de bilinen herhangi bir nedene bağlı olmaksızın ortaya çıkmaktadır.

Belli başlı kalp hastalıkları dışında çocuklarda daha az oranda kardiyomiyopati, miyokardit ve perikardit gibi kalp adelesi veya kalp zarının hastalıkları da görülebilir.

bottom of page