top of page
Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu.jpg

HAKKIMIZDA

Çocuk Kalp Vakfı çocuk ve erişkinlerde görülen kalp damar hastalıklarının önlenmesi, tıbbi, ve cerrahi tedavisi konuları başta olmak üzere, toplum sağlığını ilgilendiren her konuda çalışmalar yapmak amacı ile kurulmuş gönüllü bir kuruluştur.

VAKIF
HAKKINDA

Hayat ve sağlık, insanoğluna sunulmuş ilahi bir armağandır. Hayatın ve sağlığın korunması insanlığın en temel hakkı olduğu kadar, en önemli görevidir de. Ama ne yazık ki zaman zaman hastalıklar, doğal afetler, savaşlar, çevre kirlenmesi sahip olduğumuz bu en değerli hazineyi tehdit ediyor. Bu nedenle insanlık tarihi boyunca sağlığın korunması ve geliştirilmesine yönelik çabalar ve kurumlar yaşamsal önemini korumuş ve korumaya devam edecektir.

Çocuk Kalp Vakfı çocuk ve erişkinlerde görülen kalp damar hastalıklarının önlenmesi, tıbbi, ve cerrahi tedavisi konuları başta olmak üzere, toplum sağlığını ilgilendiren her konuda çalışmalar yapmak amacı ile kurulmuş gönüllü bir kuruluştur.

Günümüz dünyasında insan sağlığını tehdit eden en önemli sorun kalp-damar hastalıklarıdır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de tüm ölüm nedenlerinin yarıdan fazlasını kalp damar hastalıkları oluşturmaktadır. Buna karşın kardiyoloji ve kalp cerrahisi alanlarında son 40 yıl içinde olağanüstü ilerlemeler sağlanmış bulunuyor. Bugün gelinen noktada yeni doğan bebeklerden en ileri yaşlara kadar kalp hastalığı olan herkese, tanı ve tedavi ile ilgili bütün girişimler ve kalp ameliyatları büyük bir başarı ile yapılabilmektedir. Ancak kalp sağlığının korunması ve kalp hastalıklarının önlenmesi konusunda hala büyük çalışmalar yapılmasına ihtiyaç vardır.

Ülkemizde kalp sağlığının korunması ve geliştirilmesi konusunda herşeyden önce bireysel ve toplumsal olarak sağlıklı yaşam bilincinin oluşturulması gerekiyor. ''Sağlıklı yaşam bilinci'' Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Üniversiteler,medya ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte yürüttüğü, ''Ulusal Program'' halinde ele alınmalıdır.

Çocuk Kalp Vakfı, bugün insanlığın ulaştığı en üst düzeydeki bilgi ve tecrübe birikimi ile 21. yüzyıl teknolojisini halkımızın ve çocuklarımızın hizmetine ulaştırma çabası içindedir. Bütün bu çaba insanlığın onur ve yüceliğine yakışır bir şekilde sağlığın korunması ve geliştirilmesi içindir. Saygılarımızla.


Prof.Dr.Tayyar Sarıoğlu
Başkan
Çocuk Kalp Vakfı

TARİHÇE VE
FAALİYETLER

Çocuk Kalp Vakfı 1995 yılında Prof.Dr.Tayyar Sarıoğlu Başkanlığında kardiyoloji, çocuk kardiyolojisi ve kalp cerrahisi başta olmak üzere tıp bilimi ve toplum sağlığı ile ilgili her alanda araştırma, eğitim ve geliştirme faaliyetlerinde bulunmak üzere kurulmuş gönüllü bir kuruluştur. Prof. Dr. Aydın Aytaç vakfın onursal başkanıdır. Aşağıda Çocuk Kalp Vakfı'nın başlıca faaliyetleri görülmektedir.

Acıbadem Hastanesi Bakırköy Çocuk Kalp Sağlığı Merkezi ve Kalp Damar Cerrahisi bölümü faaliyetlerinin yürütülmesi (2003-2004)

İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji, Enstitüsü Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Yoğun Bakım ünitelerinin renovasyonuna katkıda bulunmak. (1995)

İstanbul Memorial Sağlık Yatırımları A.Ş. nin kuruluşunu organize etmek ve İstanbul Memorial Hastanesi projesini başlatmak. Projenin liderliğini üstlenmek. Yönetim organizasyonunu kurmak. Tıbbi, idari, mimari ve işletim alanlarında danışmanlık ve koordinasyonu üstlenmek. Bu sayede projenin 3,5 yıl gibi çok kısa bir sürede tamamlanmasını sağlamak. (1996-2000)

İstanbul Memorial Hastanesi'nin proje aşamasından itibaren, 2003 yılına kadar tanıtım, eğitim ve iletişim faaliyetlerini yürütmek, hastanenin JCI(Uluslararası Akreditasyon) kalite belgesini almasını sağlamak.

Mayo Vakfı'nın "Cardiology Today and Tomorrow" başlığı altında tüm dünyada uydu bağlantısıyla canlı olarak yayınladığı interaktif konferanslar dizisinin Türkiye'de yayın haklarının alınması ve 1997, 1998, 1999 yıllarında hekimlerin gösterimine sunulması.

Mayo Clinic, Texas Childrens Hospital, Cleveland Clinic, Mount Sinai Medical Center, The Great Ormond Street-Hospital for Sick Children ve American Hospital Association ile deneyim , bilgi ve eğitim - konularında işbirliği yapılması.

Hacettepe Üniversitesi Finansal Araştırmalar Merkezi ile işbirliğine girerek, hastane yönetiminde çağdaş yaklaşımların, sürekli kalite ve gelişimi ve mutlak hasta memnuniyeti gibi konuların ele alındığı Stratejik Hastane Yönetimi ve hemşirelik hizmetlerinde insan gücü planlanmasından, bakım standartlarının belirlenmesine, hemşirelikte gelişen yeni kavramlardan hasta memnuniyetine kadar birçok konuları kapsayan Hemşirelik Hizmetlerinde Kalite Yönetimi seminerleri ve sertifika programlarının düzenlenmesi. (1999)

Sağlık kuruluşlarında ISO VE JCIA (Joint Commision International Accreditation)standartlarının gündeme getirilmesi konusunda seminer ve toplantılar düzenlenmesi.(1998-2003)

Başarılı Türk hekimlerinin yurt dışında Cleveland Clinic, Mount Sinai Medical ve Center, The Great Ormond Street- Hospital for Sick Children ve Marie Lannelongue Hospital gibi önde gelen merkezlerde eğitim almaları için gerekli organizasyonların sağlanması.

23 Nisan çocuk şenliklerinin Nickoleceon TV kanalı aracılığıyla desteklenmesi ve Kalplerimiz Sizinle kampanyasının başlatılması.

Kalplerimiz sizinle kampanyasına destek olarak, 1998 ve 2000 tarihlerinde iki konserin, Cemal Reşit Rey konser salonunda düzenlenmesi.

Prof.Dr. Alain Carpentier'in "Mitral Valve Repair 7" adlı operasyonun video kasetlerinin Türkiye'de dağıtım haklarının alınması.

1997 yılında Mayo Clinic'ten yayınlanan 5 konferansın video kayıtlarının Pfizer ilaç firması tarafından çoğaltılıp dağıtımının yapılması.

24 Nisan tarihinin "Kalp Kardeşleri Günü" olarak belirlenmesi. Bu amaçla kalp ameliyatı geçiren çocukların bir araya getirilmesi, çeşitli etkinlikler ve eğlenceler düzenleyerek kutlama yapılması. Kalp Kardeşleri Günü şenliklerinin organizasyonu. (2001)(2003)(2004)

Mayo Clinic - İstanbul Memorial Hastanesi arasında ortaklaşa yılda bir kez yapılan "Mayo - Memorial Konferansları"nın başlatılması. (Mayıs 2001)(Mayıs 2002)

Roche ilaç firmasının desteği ile "Mezuniyet sonrası aylık eğitim seminerleri"nin başlatılması ve 2. seminerin gerçekleştirilmesi. (Kasım-Aralık 2001)

YAYINLAR.

benim küçük kalbim.jpg

Bu kitapta minik kalplerin büyük zaferlerini konu alan gerçek hayat hikâyelerini okurken mucizelere tanık olacaksınız!
 

Hikâyelerin her birinde minik kalplerin hayata tutunmak için doktorlarıyla yaptıkları müthiş işbirliğine hayran kalacak; ailelerin zamana karşı verdikleri nefes kesen mücadeleyi siz de nefesiniz kesilerek takip edeceksiniz. Kâh heyecanlanarak, kâh duygulanarak ama ümidinizi bir an olsun yitirmeden okuyacağınız bu hikâyeler size kalp kardeşliğini anlatacak.

"Eyvah demiştim, Şimdi televizyonda bile karşılaştığımda kanal değiştirdiğim; fonuna acıklı bir müzik dayanmış; kötü bir ses tarafından sahte bir acıklılıkla seslendirilen programlardan birinin kitabını okumak durumunda kalacağım. Alakası yokmuş... Nasıl güzel bir anlatım. Nasıl güzel bir bakış açısı. Nasıl keyifle okunan hikâyeler! O kadar etkileyici ki, tam anlamı ile amacına ulaşmış, hedefi on ikiden vurmuş."
Aykut Oğut

"Benim Küçük Kalbimdeki o küçücük bedenlerin verdikleri yaşam mücadelesi akıllara durgunluk veriyor."
Saba Tümer

"Minik kuzenimizin doğuştan gelen kalp sorunları olduğunu öğrendiğimde, söylenenlerin tek kelimesine bile inanmamıştım. Bu kitap, aynı sorunları yaşayan pek çok kişiye duygudaşlık edecek; moral verecek; yalnızlık duygusunu içlerinden söküp alacak."
Gaye Gürsel

"Her yıl on üç bin çocuk doğumsal kalp hastalığı ile dünyaya geliyor. Bu çocukların yüzde doksandan fazlası tedavi ve ameliyatla sağlıklı bir hayata kavuşabilir. Ne yazık ki büyük kısmı tedavi şansı bulamıyor. Umudumuz, bir toplumsal dayanışma ve sevgi projesi olan Kalp Kardeşliği projesiyle binlerce kalp hastası çocuğa yardım eli uzatmak, onları hayata döndürmek.
Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu

cocuk-kalp-sagligi-platformu-kitabi.jpg

Türkiye I. Çocuk Kalp Sağlığı Platformu Kitabı Çocuk Kalp Vakfı Yayınları'ndan Çıktı.

Çocuk Kalp Vakfı, Türk Pediatrik Kardiyoloji ve Kalp Cerrahisi Derneği, Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği tarafından 1 Aralık 2012 tarihinde İstanbul'da düzenlenen sempozyumun kitabı çıktı.

Türkiye'deki tüm çocuk kalp merkezlerinin temsilcileri, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri ile kalp ameliyatı geçirerek sağlığına kavuşan pek çok çocuk ve ailelerinin de katıldığı sempozyumdaki tüm konuşmacıların sunumları da kitapta yer almakta.

Ayrıca kitap, Çocuk Kalp Vakfı Yayınları'nın da ilk kitabı olma özelliği taşıyor. Abbvie'nin destegiyle basilan kitabin ilk baskisi 1.000 adet yapildi.

doğumsal kalp hastalıkları aile kılavuzu.jfif

Prof. Dr. Ersin Erek'in kaleme aldığı 'Doğumsal Kalp Hastalıkları Aile Klavuzu' Kitabı Doğan Kitap Yayınları'ndan Çıktı.
 

Kitabın temel amacı, doğumsal kalp hastalığı olan ve hayatları boyunca bunu taşıyacak bireyler ile ailelerine faydalı bir rehber oluşturmak olup, aklınıza takılabilecek hemen hemen her konuya değinmeye çalışılmış ve ailenin sürece aktif olarak dahil olabilmesini hedeflemiş.

Unutmayınız ki, kalp hastası çocukların iyileşmesi ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesinde, sağlık çalışanları kadar ailelerin de çok büyük rolü ve katkısı vardır. Bu uzun soluklu yolda, bu kitap sizin için bir kaynak oluşturabilir ve sizlere az da olsa bir yardımı dokunabilir.

Çocuk Kalp Merkezlerinin Standartları.jpg

Yapmak zor, yıkmak kolay, yerine koymak çoğu zaman imkansızdır...

 

“Hayatini çocuk kalplerine adayanlara...”

 

Çocuk ve konjenital kalp hastalıklarının tanı, tedavi ve rehabilitasyonu konusu, farklı bir özenle ele alınması gereken sağlık sorunlarından biridir. Ülkemizde son yıllarda yeni açılan merkezlerle birlikte bu konuda önemli gelişmeler ve başarılar sağlanmış bulunuyor. Ancak bu gelişme ve ilerlemelere rağmen, çocuk kalp sağlığı hizmetlerinin yurt çapında ileri dünya standartlarına ulaştırılabilmesi için hala bazı yapısal düzenlemelere ihtiyaç vardır.

 

Öncelikle, çocuk ve konjenital kalp hastalıklarının psiko-sosyo-ekonomik boyutları, tanı-tedavi-rehabilitasyon çalışmalarının kapsamı ve sonuçları hakkında ulusal bir veritabanı oluşturulmalıdır. Pediatrik kardiyoloji, pediatrik kalp cerrahisi, pediatrik kardiyak anestezi ve pediatrik kardiyak yoğun bakım uzmanlık ve sertifikasyon programlarının esasları, yeni durum ve ihtiyaçlar doğrultusunda güncellenmelidir. Çocuk kalp sağlığı hizmetleri, tanıdan ömür boyu takip aşamasına kadar entegre bir sistem bütünlüğü içinde "çocuk kalp merkezlerinde yürütülmelidir. Bu çalışmaların sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi ve hizmet veren kurumların yaşayabilmesi için, gerçekçi bir maliyet-etkinlik analizi yapılmalı ve buna dayanan rasyonel bir geri ödeme sistemi yeniden düzenlenmelidir.

 

Elinizdeki bu çalışma; çocuk kalp merkezlerinin yapılandırılmasına dair 40 yıldan fazla bir zamanı kapsayan bilgi ve deneyimlerimizi paylaşmanın bir görev ve sorumluluk olduğu anlayışından doğdu. Bir nebze olsun yararlı olabilirse amacına ulaşmış sayılacaktır.

 

Bu münasebetle, hayatını çocuk kalplerine adayan çocuk kardiyologlarını ve kalp cerrahlarını, kardiyak anestezi ve kardiyak yoğun bakım uzmanlarını ve diğer ilişkili uzmanlık alanlarındaki arkadaşlarımızı, büyük bir özveri ile destek veren tüm teknisyen, hemşire ve sağlık çalışanlarını saygıyla ve şükranla anıyoruz.

 

Prof. Dr. C. Tayyar Sarıoğlu

Prof. Dr. Ayşe Sarıoğlu

Çocuk Kalp Vakfı Hakkındaki ve Kalp Sağlığı Çocukluktan Başlar kitapçıkları okumak ve indirmek için aşağıdaki ekleri tıklayınız.

Vakıf Tanıtım Kitabı-1.jpg
Proje Kitapçığı-1-KÜÇÜK.jpg

KALİTE VE
AKREDİTASYON

Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon metinini okumak ve indirmek için aşağıdaki eki tıklayınız.

Jci_logo.png

İLGİLİ
LİNKLER.

SPONSORLAR.

Çocuk Kalp Vakfı çocuk ve erişkinlerde görülen kalp damar hastalıklarının önlenmesi, tıbbi, ve cerrahi tedavisi konuları başta olmak üzere, toplum sağlığını ilgilendiren her konuda çalışmalar yapmak amacı ile kurulmuş gönüllü bir kuruluştur.

800px-Maquet_Logo.svg.png
philips-logo-wordmark.png
avatar_user_2532_1516206309-400x400.png
Migros-Logo.wine.png
zemedya-big-logo.png
logo.png
og_logo_11.png
Pfizer_logo.png
logo_full_mini.png
unnamed.png
panasonic-logo-png-transparent.png
Microsoft_logo_(2012).svg.png
bottom of page